„Psy 2. Ostatnia krew”
kadr z filmu "Psy 2. Ostatnia krew"

Po czterech latach spędzonych za kratkami, dzięki kaucji wpłaconej przez brata, Franz Maurer (Bogusław Linda) wychodzi na wolność. Przed bramą więzienia czeka na niego dawny kolega z policji „Nowy” (Cezary Pazura). Kontynuacja „Psów” Władysława Pasikowskiego.

.

Franz próbuje rozpocząć normalne życie na wolności, ale nie jest to łatwe. Jako łamistrajk i kryminalista szybko traci pracę w hucie. Kiedy więc spotyka Radosława Wolfa (Artur Żmijewski), handlarza bronią, który właśnie wrócił do Polski z wojny w byłej Jugosławii, przyjmuje jego propozycję bardziej intratnego zajęcia: ma zorganizować legalny transport broni w ramach kontaktu między ministerstwem a potentatem w handlu bronią, Sawczukiem. Razem z pracą dostaje mu się również piękna Nadia – wojenna zdobycz Wolfa, którą Franz odkupuje od Wolfa za skrzynkę whisky.

Żeby wypalił plan, potrzebny jest ten trzeci. Będzie nim „Nowy”, policjant, który został zdegradowany i przeniesiony do drogówki, ale cały czas pozostaje w kontakcie z majorem Bieniem, któremu przekazuje wszystkie informacje. Maurer, „Nowy” i Wolf nie mają łatwej drogi do wykonania zadania: najpierw muszą odzyskać skradziony samochód z próbną partią broni, a później odebrać 21 milionów dolarów długu od ukraińskiej mafii.

Początkowo Maurer nie zna całej prawdy o przeznaczeniu broni. Odkrywa jednak, że Sawczuk stoi na czele potężnego gangu i chce wysłać broń do Serbii, w której dochodzi do aktów ludobójstwa. Domyśla się również, że przełożeni „Nowego”, w tym major Bień, są wciągnięci w nielegalny handel. Maurer za wszelką cenę chce powstrzymać transport pociągu wyładowanego bronią.

„Psy 2. Ostatnia krew” to nie tylko sensacyjny scenariusz, „męski” język, dużo przemocy i krwi. Gdzieś w głębi tkwi tęsknota za prawdziwą miłością, przyjaźnią i lojalnością. Główny bohater kreowany przez Bogusława Lindę choć chowa się pod maskę bezwzględnego twardziela i w okrutny sposób przestrzega swojego kodeksu moralnego, jest w gruncie rzeczy wrażliwym i osamotnionym człowiekiem.

Dramat sensacyjny, 98 min, Polska 1994
Scenariusz i reżyseria:
Władysław Pasikowski
Zdjęcia: Paweł Edelman
Muzyka: Michał Lorenc
Obsada: Bogusław Linda, Cezary Pazura, Artur Żmijewski, Magdalena Dandourian, Jan Machulski, Jerzy Zelnik, Edward Lubaszenko, Aleksander Bednarz, Walerij Prijmychow, Siergiej Szakurow, Marek Barbasiewicz i inni


EMISJA W TVP HD: Sylwester, godz. 02:35