„Pułkownik Kwiatkowski”
Pełna zaskakujących zwrotów akcji komedia Kazimierza Kutza (fot. TVP)

W nagrodę za doskonale przeprowadzoną operację doktor Kwiatkowski dostaje tydzień urlopu. Wraz z przyjacielem jedzie wyszabrowaną ciężarówką w swoje rodzinne strony, do Warszawy. Na gruzach swego dawnego domu przypadkiem odnajduje Krysię - przed wojną podlotka, teraz piękną kobietę. Aby zdobyć serce Krysi, postanawia uciec się do małej mistyfikacji.

Akcja filmu toczy się w roku 1945, kiedy wszechwładne UB, wspomagane przez „towarzyszy radzieckich”, coraz sumienniej i skuteczniej likwiduje polską „reakcję”. W koszarowym szpitalu na Ziemiach Zachodnich pracuje lekarz nazwiskiem Andrzej Kwiatkowski (Marek Kondrat) . W cywilu ginekolog, w armii musiał przedzierzgnąć się w chirurga.

W nagrodę za doskonale przeprowadzoną operację doktor Kwiatkowski dostaje tydzień urlopu. Wraz z przyjacielem (Zbigniew Zamachowski) jedzie wyszabrowaną ciężarówką w swoje rodzinne strony, do Warszawy. Na gruzach swego dawnego domu przypadkiem odnajduje Krysię (Renata Dancewicz) - przed wojną podlotka, teraz piękną kobietę.

Aby zdobyć serce Krysi, postanawia uciec się do małej mistyfikacji. Podając się za ważnego funkcjonariusza bezpieki ratuje kilku niewinnie uwięzionych ludzi, czym zdobywa uznanie w oczach dziewczyny. Po udanej akcji Kwiatkowski postanawia dalej udawać ubeckiego dygnitarza i rusza w stronę czeskiej granicy. W czasie tej zwariowanej przygody przybywa z „inspekcją” do różnych placówek UB i wykorzystując głupotę i tchórzostwo nowych stróżów władzy, uwalnia wielu więźniów politycznych. Udaje mu się również nie dopuścić do wywozu przez Armię Radziecką polskich dzieł sztuki.

„Pułkownik Kwiatkowski” to przewrotna i inteligentna komedia. Mimo, że rozgrywa się w mrocznych czasach powojennych, bawi niekłamanym komizmem. Przyczynił się do tego znakomity scenariusz, napisany autentycznych wydarzeń oraz popisowe aktorstwo, zwłaszcza odtwórcy głównej roli – Marka Kondrata.

Komediodramat, 122 min, Polska, 1995
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński
Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz
Obsada:
Marek Kondrat, Renata Dancewicz, Zbigniew Zamachowski, Adam Ferency, Artur Barciś

EMISJA W TVP HD: Piątek, 10 sierpnia, godz. 23:55