„Aminata – siła miłości” odc. 6. (ost.)
"Aminata - siła miłości" (mat. dystr.)

Aminata jest w ciąży, a warunki, w jakich musi żyć w Nowej Szkocji są bardzo ciężkie. Okazuje się, że Brytyjczycy nie dotrzymali obietnicy złożonej w Nowym Jorku. Niespodziewanie zjawia się Chekura. Aminata postanawia wyruszyć z mężem w kolejną podróż do Afryki.

„Aminata – siła miłości” to mini serial zrealizowany na podstawie powieści kanadyjskiego pisarza Lawrence’a Hilla. Autor zaczerpnął tytuł „The Book of Negroes” z historycznego dokumentu, będącego spisem 3000 czarnoskórych niewolników, którzy podczas tzw. rewolucji amerykańskiej, czyli wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, oddali się pod protektorat brytyjski i zostali w 1783 r. przetransportowani do kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja.

Rok 1750. 12-letnia Aminata Diallo z Afryki zostaje porwana przez handlarzy niewolników. Poznaje chłopaka o imieniu Chekura, który dzieli jej tragiczny los. Wraz z innymi niewolnikami oboje trafiają na statek płynący do Ameryki. Aminata szybko nawiązuje kontakty z pozostałymi czarnoskórymi jeńcami i próbuje wzniecić bunt na pokładzie, który jednak zostaje stłumiony. Kiedy statek dociera do Karoliny Południowej, Aminata i Chekura zostają rozdzieleni. Dziewczynkę kupuje właściciel plantacji, Robinson Appleby.

Kilka lat później Aminata wyrasta na piękną, mądrą kobietę. Jej adoratorem jest sam właściciel plantacji, Appleby. Jednak dziewczyna odrzuca jego zaloty i wiąże się z Chekurą, któremu rodzi dziecko. Wściekły Appleby sprzedaje ją żydowskim osadnikom, Solomonowi i Rosie Lindo, a dziecko trafia do innego właściciela. Po śmierci Rosy, Solomon wyrusza do Nowego Jorku. Zabiera ze sobą Aminatę, która zaczyna planować ucieczkę. 

Produkcja: Kanada 2015
Reżyseria: Clement Virgo
Obsada: Aunjanue Ellis, Lyriq Bent, Shailyn Pierre-Dixon, Cuba Jr. Gooding, Ben Chaplin, Allan Hawco, Louis Jr. Gossett, Greg Bryk.

EMISJA W TVP HD: od 15 maja, PONIEDZIAŁEK, godz. 21:35