„U Pana Boga za miedzą”
„U Pana Boga za miedzą” (mat.dystr.)

Na tle urokliwych sielskich pejzaży, pośród dobiegających z miejscowych kuchni woni kindziuków, kiszonych ogórków i smalcu, w otoczeniu obficie obdarzonych przez naturę niewiast, rozgrywają się wydarzenia, które po raz kolejny burzą spokojne życie miasteczka: w Królowym Moście znów pojawiają się „obcy”. Kolejna (po „U Pana Boga za piecem” i „U Pana Boga w ogródku”) część perypetii mieszkańców idyllicznego podlaskiego miasteczka Królowy Most, w reżyserii Jacka Bromskiego.

Pierwszym jest Staszek Niemotko, który ostatnie dwadzieścia lat spędził w USA, a teraz wraca odwiedzić stare kąty. Przywiózł ze sobą luksusowy biały samochód i mnóstwo pieniędzy. Jego rodzinna chałupa to już ruina, jednak za radą proboszcza, Staszek postanawia zostać i znaleźć sobie odpowiednią żonę. Jego wybranką jest piękna Ludmiła, kasjerka z lokalnego banku. Dziewczyna, owszem, umówiłaby się na randkę z „Amerykanem”, ale najpierw musiałby on uzyskać zgodę miejscowej władzy duchownej. I nie chodzi tu bynajmniej o proboszcza Antoniego, tylko o... popa, gdyż piękna Ludmiła jest wyznania prawosławnego. Wszystko wskazuje więc na to, że ze ślubu nic nie będzie.

W zamian Staszkowi niespodziewanie trafia się szansa na zaistnienie w...polityce. W Królowym Moście zbliżają się bowiem wybory burmistrza. Piastujący to stanowisko od trzech kadencji Mieczysław ma konkurencję w osobie miejscowego bogacza Śliwiaka. Przybysz z Ameryki, doświadczony przedstawiciel handlowy jest idealnym kandydatem na szefa sztabu wyborczego w stylu amerykańskim. Walka wyborcza przybiera jednak ostrą formę, w której wszystkie chwyty są dozwolone: nagrania z ukrytych kamer, zrywanie ulotek ze ścian i… podpalenia.

Śliwiak na pomoc ściąga więc „obcych” – bandę „Gruzina”, tego samego, który przed kilku laty został wygnany z miasteczka. Kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli nieporadnego komendanta i jego podopiecznych, do akcji wkracza kolejny przybysz. To starszy inspektor Marina Chmiel, instruktorka informatyki, która przybyła do Królowego Mostu, by zapoznać miejscowych policjantów z tajnikami obsługi komputera. Atrakcyjna pani policjantka jest również posiadaczką czarnego pasa karate. Jednak i jej umiejętności okazują się niewystarczające wobec grupy uzbrojonych po zęby gangsterów zza Buga.

Widząc, że wszystko dookoła pogrąża się w chaosie i przemocy zatroskany ksiądz proboszcz postanawia uciec się do niekonwencjonalnego jak na osobę duchowną rozwiązania sytuacji.
Komedia obyczajowa, 111 min, Polska 2009
Scenariusz i reżyseria: Jacek Bromski
Obsada: Andrzej Zaborski, Krzysztof Dzierma, Agnieszka Kotlarska, Grzegorz Heromiński, Emilian Kamiński, Wojciech Solarz, Ryszard Doliński, Mieczysław Fiodorow i inni

EMISJA W TVP HD: Piątek, 20 lipca, godz. 23:55