„Jasminum”
Janusz Gajos stworzył w filmie świetną rolę brata Zdrówko (fot. P. Bujnowicz / Fabryka obrazu)

W ubogim klasztorze roztaczają się cudowne zapachy i zdarzają się rzeczy niezwykłe. Jan Jakub Kolski po raz kolejny wprowadza widzów do swojego niezwykłego świata z pogranicza rzeczywistości i baśni.

Klasztor ma sięgającą XVII w. historię i swoją własną, wciąż żywą legendę. Oto bowiem trzej braciszkowie dziedziczą niezwykłą właściwość po swoich XVII - wiecznych poprzednikach: każdy wydziela zapach innego drzewa: czeremchy, śliwy lub czereśni. Przeor klasztoru, Kleofas (Adam Ferency), wierzy, że jeden z nich jest zapowiedzianym w starym proroctwie świętym. Wkrótce ma się wypełnić cud i okaże się, którego z braci Bóg uczynił swoim wybrańcem. Problem w tym, że wydzielane przez zakonników drzewne wonie mają moc budzenia w ludziach miłości - szalonej, ślepej i bezgranicznej. O jej sile przekonała się miejscowa młoda fryzjerka Patrycja.

W klasztorze, w którym rządzi reguła milczenia, musi być ktoś, kto mocno stąpa po ziemi. To poczciwy i mocno zapracowany brat Zdrówko (Janusz Gajos), który zawiaduje klasztorną kuchnią i wszelkimi sprawami administracyjnymi. Swoimi codziennymi troskami dzieli się z figurą świętego Rocha, patrona klasztoru.

Pewnego dnia ustalony porządek klasztorny zakłóca pojawienie się konserwatorki obrazów, Nataszy (Grażyna Błęcka – Kolska), która otrzymała zlecenie odnowienia kilku świętych obrazów. Kobiecie towarzyszy 5 - letnia córeczka Gienia (narratorka filmu), dziewczynka zarazem rezolutna, po dziecięcemu naiwna i ciekawska (Wiktoria Gąsiewska).

Natasza nie tylko restauruje obrazy, lecz również komponuje zapachy. Do klasztoru w Jaśminowie sprowadziło ją coś więcej niż tylko przyjęte zlecenie, ale prawdziwa przyczyna nie od razu wychodzi na jaw. W klasztornej legendzie Natasza znajduje klucz do zapachu - afrodyzjaku i pomaga fryzjerce Patrycji zdobyć serce wybranka. Choć jej samej ta sztuka się nie uda, to po wyjeździe Nataszy i Gieni w klasztorze zdarzy się długo wyczekiwany cud, jakkolwiek nieco inny od tego, jakiego spodziewał się przeor.

Urok „Jasminum” i klasę jego odtwórców doceniła publiczność festiwalu w Gdyni w 2006 r. , przyznając filmowi swoją nagrodę, a jury dorzuciło nagrodę za scenografię. Dzieło Kolskiego uhonorowano też siedmioma Orłami 2007: za zdjęcia, muzykę, scenografię, kostiumy, dźwięk i najlepszą rolę męską (dla Janusza Gajosa) oraz nagrodą publiczności.

Film obyczajowy, 110 min, Polska 2006
Scenariusz i reżyseria: Jan Jakub Kolski
Obsada: Janusz Gajos, Grażyna Błęcka - Kolska, Wiktoria Gąsiewska, Adam Ferency, Krzysztof Pieczyński, Monika Dryl, Bogusław Linda, Krzysztof Globisz, Franciszek Pieczka i inni

EMISJA W TVP HD: piątek, 24 marca, godz. 23:30