„Pianista”
„Pianista” z Adrienem Brody w roli głównej (fot. TVP)

Władysław Szpilman, wybitny pianista i kompozytor ukrywa się w Warszawie podczas niemieckiej okupacji. Ocalenie przyjdzie z najmniej spodziewanej strony. Wstrząsający dramat Romana Polańskiego, zdobywca trzech Oscarów.

.

Wrzesień 1939 r. 28-letni Szpilman gra w Polskim Radiu muzykę Chopina. Nagły wybuch niszczy siedzibę rozgłośni i przerywa występ na pięć długich lat. Niemcy wkraczają do Warszawy i wprowadzają rozliczne restrykcje wobec ludności żydowskiej. Władysław, jego rodzice, dwie siostry i brat przeżywają pasmo upokorzeń. Pozbawieni pracy i środków do życia wyprzedają kolejno obrazy, srebra, meble. W końcu z domu znika także największy skarb artysty - fortepian.

Prześladowania nasilają się: Szpilmanowie wraz z tysiącami innych Żydów muszą się przenieść do getta, gdzie na porządku dziennym jest nieludzkie traktowanie, okrucieństwo, cierpienia i śmierć. Władysław zarabia na utrzymanie rodziny, grając w kawiarni.

Wkrótce Niemcy zaczynają wywozić transporty Żydów z getta do obozów zagłady. Przychodzi też kolej na Szpilmanów. Władysława w ostatniej chwili wyciąga z szeregu skazańców znajomy żydowski policjant, każąc mu uciekać. Pianista już nigdy więcej nie ujrzy bliskich.

Przechowują go kolejno, w różnych miejscach, polscy przyjaciele. Z okien swojej kryjówki Władysław obserwuje wybuch powstania w getcie, a później wybuch powstania warszawskiego. Po jego upadku Szpilman samotnie ukrywa się wśród ruin miasta, walcząc o przetrwanie z własnym głodem, wyczerpaniem, strachem.

Obraz ten, przez wielu uznany za dzieło życia Polańskiego, uhonorowano Złotą Palmą na MFF w Cannes w 2002 r., Oscarami 2003 za reżyserię, scenariusz adaptowany i najlepszą rolę męską (rewelacyjny Adrien Brody), Cezarami 2003 dla najlepszego filmu, za reżyserię, główną rolę męską, muzykę, zdjęcia, scenografię i dźwięk, a także wieloma innymi nagrodami i wyróżnieniami.

Dramat wojenny, 145 min, Francja/Polska/Niemcy/Wielka Brytania 2002
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz na podstawie książki Władysława Szpilmana: Ronald Harwood
Zdjęcia: Paweł Edelman
Muzyka: Wojciech Kilar
Obsada: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Laureen Lipman, Emilia Fox, Ed Stoppard, Julia Rayner, Jessica Kate, Ruth Platt i inni.

EMISJA W TVP HD: Niedziela, 11 listopada, godz. 20:10