„Złoto dezerterów” – cz. 1. i 2.
fot. TVP

Powołany zostaje oddział do zadań specjalnych, którego zadaniem jest zakup dużej partii broni dla podziemia. W tym celu trzeba najpierw zdobyć złoto zrabowane przez Niemców i użyć do tego metod z przestępczego światka. Dwuczęściowa komedia wojenna w reżyserii Janusza Majewskiego - kontynuacja przygód bohaterów filmu „C. K. Dezerterzy”.

Jesień 1942 roku. Od wydarzeń rozegranych w filmie „C.K. Dezerterzy” minęło 20 lat. Na warszawskim Żoliborzu odbywa się konspiracyjne spotkanie oficerów AK. Rotmistrz Leliwa (Leonard Pietraszak) informuje zebranych, że dowództwo powołało oddział do zadań specjalnych oznaczony kryptonimem „Litzmanstadt”. Dowódcą mianowano majora Jeremiego (Jan Englert). Pierwszą misją grupy jest zdobycie gotówki na zakup broni i amunicji od armii włoskiej, która, wycofana z frontu wschodniego, tymczasowo stacjonuje w Polsce.

Warunki finansowe stawiane przez Włochów przekraczają możliwości Armii Krajowej. Wywiad AK ustala jednak, że w jednym z łódzkich banków Niemcy przechowują gigantyczne ilości złota i kosztowności zrabowanych w gettach całej Europy. Trzeba teraz znaleźć sposób na przejęcie skarbu. Wszystkie tradycyjne metody (wysadzenie drzwi sejfu, sterroryzowanie personelu w celu zdobycia szyfru otwierającego zamki) nie mają szans powodzenia. Jedyny sposób to dobry kasiarz.

Na szczęście, wśród podwładnych Jeremiego jest sierżant Rudy (Bogusław Linda), który przed wojną współpracował z dwoma prawdziwymi mistrzami ogołacania kas pancernych. Niestety, obaj z przyczyn od siebie niezależnych rozstali się z zawodem. Silberman (Piotr Gąsowski) przebywa w krakowskim getcie, zaś „mecenas” Kania (Marek Kondrat) w więzieniu. Grupa „Litzmanstadt” musi jednak jakoś rozwiązać ten problem, gdyż zniecierpliwieni Włosi gotowi są swój towar upłynnić innym kupcom.

W Krakowie z niemałym trudem udaje się skompletować załogę, która weźmie udział w skoku. Dołącza do nich także żydowski krawiec Haber (Wiktor Zborowski), który wraz z Silbermanem zostaje uwolniony z getta w efektownej akcji poprowadzonej przez Irenę Konowiecką (Krystyna Feldman), przedwojenną wicemistrzynię świata w strzelaniu z łuku.

Przygotowania do operacji obrabowania łódzkiego banku odbywają się w leśniczówce w Puszczy Kozienickiej. Trwają intensywne ćwiczenia fizyczne, zwiezione zostają mundury SS, w które przebiorą się żołnierze oddziału. Naszych „SS-manów” czeka teraz największe wyzwanie, a po drodze i na miejscu, w łódzkim banku - mnóstwo przygód i niespodzianek.

Komedia, 117 min, Polska 1998
Scenariusz i reżyseria: Janusz Majewski
Obsada: Marek Kondrat, Bogusław Linda, Wiktor Zborowski, Katarzyna Figura, Piotr Gąsowski, Jan Englert, Piotr Machalica, Leonard Pietraszak, Paweł Deląg, Artur Żmijewski, Stanisława Celińska, Krzysztof Kowalewski, Marek Walczewski, Wojciech Pokora, Ewa Wiśniewska, Zoltan Berezedy, Jan Kobuszewski i inni

EMISJA W TVP HD: Piątek, 18. sierpnia, godz. 00.20.