„Krzemień” - odc. 4. (ost.) - premiera
"Krzemień" (mat. dystr.)

Gawryłow bierze do niewoli Saszkę. Do miasteczka przyjeżdża były dowódca Szamana z Moskwy oraz przełożony Gawryłowa. Gawryłow próbuje wykorzystać sytuację, przedstawiając Szamana jako członka grupy zbiegłych więźniów. Współpracownik miejscowej policji, Zubow, przerażony sytuacją w mieście, zawiadamia wyższe kierownictwo o panującym tu bezprawiu.

Były komandos Andriej Szamanow, pseudonim Szaman, przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka, by odwiedzić kolegę z wojska. Miasteczko słynie ze spokoju, policji udało się zwalczyć przestępczość. Ale to tylko pozory. Andriej od razu popada w poważne tarapaty.

Wydawałoby się, że mieszkańcy powinni się cieszyć, że mogą spać spokojnie. Ale wcale tak nie jest. Faktyczną władzę w całej okolicy sprawuje bowiem major Gawryłow. Za spokój w mieście płacą nie przestępcy - policja terroryzuje obywateli i zbiera haracz za utrzymywanie porządku i ładu. Aresztowany Szaman przypadkowo jest świadkiem, jak Gawryłow odbiera haracz w naturze i próbuje zgwałcić kelnerkę Nastię. Andriej Szamanow bez namysłu staje w obronie pokrzywdzonej. Próby polubownego załatwienia sprawy przynoszą rezultatów. Szaman postanawia ukarać Gawryłowa z całą surowością prawa. Kłopot w tym, że Gawryłow ma większą władzę.

Produkcja: Rosja 2012
Reżyseria: Aleksandr Anszjutc
W obsadzie: Władimir Jepifancew, Paweł Klimow, Anastazja Wiedienskaja, Sergiej Weksler

EMISJA W TVP HD: Poniedziałek, godz. 22:35