„Ronin”
"Ronin" - kadr z filmu

Film sensacyjny w gwiazdorskiej obsadzie (Robert De Niro, Jean Reno) o niebezpiecznej akcji prowadzonej przez tajnych agentów po zakończeniu zimnej wojny. Kilku specjalistów od zabijania, uzbrojenia, elektroniki i brawurowej jazdy samochodem ma wspólnie przeprowadzić akcję i wykraść Rosjanom tajemniczą i znakomicie strzeżoną walizkę.

.

Roninowie to japońscy byli samuraje, których pan został zabity, co jego straż przyboczną automatycznie okrywało hańbą. Byli więc zmuszeni prowadzić żywot wędrownych wojowników do wynajęcia, a nawet bandytów. Ich współczesnymi odpowiednikami jest w filmie Johna Frankenheimera, kilku weteranów zimnej wojny, speców od przemocy i zabijania. Sytuację całej piątki komplikuje fakt, że znają mroczne sekrety swych dawnych mocodawców, co nie stanowi najlepszej gwarancji na długie życie.

Na zlecenie tajemniczego mocodawcy, który chce zachować anonimowość, irlandzka bojowniczka Deirdre werbuje w Paryżu pięciu mężczyzn, którzy mają wykraść z rąk Rosjan doskonale strzeżoną walizkę. Wśród nich jest Amerykanin Sam - były agent CIA, kierowca Larry, angielski fachowiec od broni Spence, pochodzący z bloku wschodniego Gregor - spec od urządzeń elektronicznych oraz francuski koordynator Vincent. Deirdre jest odtąd łączniczką między nimi a zleceniodawcą. Po pierwszej konfrontacji z przeciwnikiem, którą Spence przypłaca życiem, Sam przejmuje dowodzenie grupą. Zakochuje się też w Deirdre, która co pewien czas kontaktuje się potajemnie ze swoim zleceniodawcą, Seamusem.

Cała grupa jedzie na południe Francji, gdzie udaje się im dopaść Rosjan i wykraść walizkę. Niestety, Gregor okazuje się zdrajcą. Wykrada cenną zdobycz i znika. Z pomocą swych dawnych kolegów z CIA Sam i Vincent ustalają, że Gregor jest byłym agentem KGB. Z walizką udał się do Arles, gdzie próbuje sprzedać jej zawartość rosyjskiemu impresario łyżwiarskiemu, Miszy. Nieoczekiwanie pojawia się Seamus, który porywa Deirdre, Gregora i walizkę. W zamieszaniu Larry zostaje zastrzelony, a Sam - ranny. Wkrótce jednak Sam i Vincent wpadają na ślad Seamusa i Gregora.

(RONIN) Film sensacyjny, 116 min, USA 1998
Reżyseria: John Frankenheimer
Scenariusz: J.D. Zeik, Richard Weisz
W obsadzie: Robert De Niro, Jean Reno, Natascha McElhone, Stellan Skarsgaard, Sean Bean

EMISJA W TVP HD: Sobota, 29 września, godz. 22:10