„Fotograf”
"Fotograf" (fot. Grzegorz Spala)

W Moskwie po raz kolejny uderza nieuchwytny psychopata, a następnie przenosi się do Polski, do Legnicy. Badający moskiewskie zbrodnie śledczy odkrywają, że mogą one mieć związek z mrocznymi wydarzeniami z lat 70., kiedy w tym mieście stacjonował garnizon Armii Radzieckiej.

Tytułowy „Fotograf” to przydomek psychopatycznego seryjnego mordercy, terroryzującego mieszkańców Moskwy. Za każdym razem zabójca pozostawia przy ofierze tabliczki z numerami, naśladując w ten sposób policyjnych techników, oznaczających i zabezpieczających miejsce zbrodni. Policja jest bezradna wobec działań mordercy, nie mając konkretnych dowodów, ani świadków. Podążając tropem Fotografa śledczy docierają do Legnicy, gdzie blisko pół wieku temu znajdowała się baza wojskowa żołnierzy radzieckich. To tu doszło do aktu, który zapoczątkował cały ciąg makabrycznych wydarzeń, w które jest uwikłany Fotograf. Sekret z przeszłości stanie się kluczem do rozwikłania zagadki współczesnych zbrodni.

„W filmie pewne postaci są autentyczne, a niektóre wydarzenia widziałem, gdy dorastałem w Legnicy” - mówi w jednym z wywiadów reżyser „Fotografa”. Pokazaną w filmie scenę śmierci radzieckiego żołnierza Waldemar Krzystek przeżył osobiście jako chłopiec, stojąc na ulicy w tłumie gapiów, obserwujących tragedię. Zrealizowany w konwencji thrillera „Fotograf” pokazuje zmagania głównych bohaterów: starego wygi majora Lebiadkina i młodej, ambitnej funkcjonariuszki Nataszy, prowadzących dochodzenie w sprawie moskiewskich zbrodni.

Film kryminalny, thriller, 107 min, Polska, 2014
Reżyseria: Waldemar Krzystek
W obsadzie: Tatiana Arntgolts, Aleksandr Baluev, Agata Buzek, Sonia Bohosiewicz, Tomasz Kot, Adam Woronowicz

EMISJA W TVP HD: Piątek, 13 lipca, godz. 23:50