„Miasto 44” - premiera
"Miasto 44" (mat. dystr.)

Dramat wojenny o powstaniu warszawskim w reżyserii Jana Komasy. Film otrzymał Polskie Nagrody Filmowe Orły za najlepsze kostiumy, scenografię, montaż oraz odkrycie roku dla Zofii Wichłacz za główną rolę kobiecą.

Po śmierci ojca, który ginie w kampanii wrześniowej, młody chłopak Stefan Zawadzki (Józef Pawłowski) stara się pełnić obowiązki głowy rodziny, opiekuje się matką i młodszym bratem. Wkrótce wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli. Dziewczyna kocha się w Stefanie, jednak jego sercu jest bliższa Biedronka (Zofia Wichłacz). 1 sierpnia 1944 roku Stefan wraz z dziewczynami i pozostałymi przyjaciółmi trafia pod komendę charyzmatycznego Kobry. Skupieni przy zgrupowaniu „Radosław", wspólnie pokonują krwawy szlak bojowy, zaczynając od Woli, potem przez Stare Miasto i Śródmieście, by wreszcie dotrzeć na Czerniaków.

„Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał się okazać ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

Dramat wojenny, 129 min, Polska, 2014
Reżyseria: Jan Komasa
W obsadzie: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt

EMISJA W TVP HD: Sobota, 16 sierpnia, godz. 20:10