„Siedmiu wspaniałych”
„Siedmiu wspaniałych” (mat. dystr.)

Klasyka westernu w najlepszym wydaniu i doborowej obsadzie. Meksykańska wioska opanowana jest przez bandę, którą dowodzi niejaki Calvero. Bezbronni wieśniacy zwracają się do pomoc do rewolwerowców.

Wieśniacy, widząc, ze sami nie zdołają się obronić, postanawiają wynająć siedmiu amerykańskich rewolwerowców, by ci uwolnili ich spod panowania Calvero. W całej wiosce rozpoczynają się przygotowania do „powitania” nękających ich przestępców. Sprawnie posługujący się bronią Chris i Chico uczą mieszkańców, jak mają bronić siebie i swojej ziemi. Następnie układają plan zasadzki na Calvero i jego bandę...

W filmie zwraca uwagę nominowana w 1961 r. do Oscara nastrojowa muzyka Elmera Bernsteina i znakomita gra odtwórców głównych ról z Yulem Brynnerem na czele.

Hollywoodzki reżyser John Sturges zrealizował swój western zafascynowany głośnym filmem Akiry Kurosawy „Siedmiu samurajów”. Pozostał wierny oryginalnemu dramatowi samurajskiemu, chociaż zmieniło się kilka wątków, bohaterowie i miejsce akcji. Szlachetnie urodzonych rycerzy zastąpili kowboje, a japońskich wieśniaków - meksykańscy chłopi.

(THE MAGNIFICENT SEVEN) USA 1960, Western, 128 min
Reżyseria: John Sturges
Scenariusz: William Roberts
Obsada : Yul Brynner, Steve McQuinn, Charles Bronson, Robert Vaughn, Horst Buchholz

EMISJA W TVP HD: Czwartek, 12 lipca, godz. 22:40