„Ekstradycja 2” w najwyższej jakości audiowizualnej
"Ekstradycja 2" w nowej, zrekonstruowanej wersji (kadr z serialu)

9 listopada TVP HD zaprasza na premierę drugiego sezonu zrekonstruowanego cyfrowo serialu „Ekstradycja”! Widzowie TVP HD jako pierwsi zobaczą kolejne dziewięć odcinków kultowego serialu sensacyjnego w reżyserii Wojciecha Wójcika z Markiem Kondratem w roli komisarza Olgierda Halskiego.

.

„Ekstradycja” w reżyserii Wojciecha Wójcika z Markiem Kondratem w roli Komisarza Olgierda Halskiego jest jednym z najbardziej popularnych polskich seriali kryminalnych. Powstawała w latach 1995-1999, składa się z trzech serii (razem 21 odcinków) i opowiada o czasach burzliwej transformacji ustrojowej. Na ulicach i w biznesie rządzą mafiozi, a w policji i urzędach króluje korupcja. W takim klimacie jest również zrealizowana „Ekstradycja 2”. W stronę polskiego rynku narkotykowego swoje macki wyciągają dwie groźne mafie: rosyjska i łotewska. Do gry wchodzą politycy i wysokiej rangi urzędnicy zamieszani w przestępcze machinacje i pranie brudnych pieniędzy. Pomiędzy nimi jest komisarz Halski, który prowadzi ze wszystkimi nieustępliwą walkę, narażając siebie i swoją rodzinę na niebezpieczeństwo.

Obok Marka Kondrata w serialu pojawia się wiele wyrazistych postaci: Maria Pakulnis odtwarzająca rolę Nadieżdy Tumskiej, okrutnej i bezwzględnej femme fatale z rosyjskiej mafii, Małgorzata Pieczyńska jako Sabina, siostra Halskiego i majętna bizneswoman oraz Renata Dancewicz w roli Beaty - ukochanej komisarza. Świat mafii reprezentują rosyjski „Boss” (Lew Rywin), szef łotewskiej mafii, Gundis (Jerzy Trela) oraz Struna (Dariusz Jakubowski). W serialu występują także m.in. : Witold Dębicki, Piotr Fronczewski, Krzysztof Kolberger, Olaf Lubaszenko.

Czas pracy poświęcony na rekonstrukcję drugiej serii „Ekstradycji” to łącznie 207 dni, a do pracy przy rekonstrukcji zaangażowanych było 12 osób. Materiał źródłowy to blisko 13 kilometrów taśmy filmowej – negatywu obrazu i tyle samo nośnika dźwięku magnetycznego. Taśma filmowa 35 mm pozwoliła na uzyskanie bardzo dobrej jakości końcowej. Korekcję barwną wykonała Barbara moRgan Konopka, pod nadzorem autora zdjęć Piotra Wojtowicza. Operator zdecydował się tym razem na bardziej wyrazistą korekcję obrazu, co wiąże się m.in. z uzyskaniem większego kontrastu. Dzięki temu zabiegowi, każda z serii „Ekstradycji” będzie miała inny klimat wizualny.

Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP prowadzi obecnie prace rekonstrukcyjne nad trzecim sezonem „Ekstradycji”. Wkrótce możemy spodziewać się prezentacji odcinków trzeciej serii na ekranie TVP HD.

Emisja drugiego sezonu „Ekstradycji” (9 odcinków) w TVP HD od 9 listopada, w piątki o godz. 21:35.