„Jutro idziemy do kina”
Antoni Pawlicki i Julia Pietrucha (fot. TVP)

Jest wiosna 1938 roku. Trójka przyjaciół właśnie zdała maturę. Rozsadza ich energia i radość, snują rozległe plany na przyszłość i oczywiście marzą o wielkiej miłości. Choć wszyscy czują, że wisi nad nimi widmo wojny, młodość i beztroska wydają się być wieczne. Jeden rok z życia pokolenia młodych Polaków w filmie Michała Kwiecińskiego.

Trzej młodzi chłopcy: Andrzej Skowroński (Mateusz Damięcki), Jerzy Bolesławski (Jakub Wesołowski) i Piotr Dołowy (Antoni Pawlicki) kończą gimnazjum. Zaraz po maturze stają przed pierwszym poważnym życiowym krokiem – co dalej? W pierwszym pokoleniu urodzonym w wolnej Polsce, młodzi chłopcy marzą przede wszystkim o służbie dla Ojczyzny. Dwaj z nich dostają się do wojska: Andrzej do pułku kawalerii w Grudziądzu, a Jerzy do szkoły podchorążych w Zegrzu. Piotr, z powodu wady serca, musi zostać w cywilu i rozpoczyna studia medyczne.

Mijają kolejne miesiące. W czasie przepustek przyjaciele spotykają się z Piotrem, spędzając czas na rozmowach i młodzieńczych szaleństwach. Wierzą, że całe życie przed nimi, że nic złego nie może ich spotkać, bo przecież jeszcze tyle chcą w życiu zrobić i doświadczyć. Nawet zapowiedzi o mającej wkrótce nadejść wojnie nie są w stanie popsuć ich radosnych planów na przyszłość.

Wiele się dzieje także w ich życiu prywatnym. Jurek zabiega o względy Krysi (Anna Gzyra), panny z zamożnego domu, ambitnej i trochę wyniosłej studentki romanistyki. Dziewczyna zgadza się w końcu na spotkanie: pierwszego września pójdą razem do kina. Andrzej zakochuje się w pięknej Ani (Marta Ścisłowicz), przygotowującej się do studiów malarskich we Lwowie. Mają się spotkać 6 września, po powrocie dziewczyny ze Lwowa. Piotr, zakochany od pierwszego wejrzenia w ślicznej blondynce Zosi (Julia Pietrucha), teraz spędza z nią pierwsze wspólne wakacje nad morzem.

Nieuchronnie nadchodzi dzień 1 września 1939 roku. Dla niektórych bohaterów filmu będzie ich ostatnim dniem życia. Tym, którzy przeżyją wojna odbierze w jednej chwili marzenia, przyszłość, bliskich i szanse na normalne życie. Andrzej, Jerzy i Piotr nigdy się już nie spotkają.

Dramat, Polska 2007
Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński
Obsada:
Mateusz Damięcki, Jakub Wesołowski, Antoni Pawlicki, Anna Gzyra, Julia Pietrucha, Marta Ścisłowicz, Monika Jakowczuk, Grażyna Szapołowska, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Stelmaszyk, Katarzyna Gniewkowska, Jacek Romanowski, Bożena Adamek i inni

EMISJA W TVP HD: Piątek, 19 maja godz. 21:35