Nowa jakość „07 zgłoś się”
"07 zgłoś się" powraca w zrekonstruowanej cyfrowo wersji
.

Serial o najsłynniejszym milicjancie PRL-u powraca w nowej, zrekonstruowanej cyfrowo wersji. „07 zgłoś się” od 6 października w TVP HD w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. W roli głównej Bronisław Cieślak.

Trzymająca w napięciu akcja, błyskotliwe dialogi i liczne romanse porucznika Borewicza – oto dlaczego serial „07 zgłoś się” cieszy się niezmiennie popularnością już od ponad 4 dekad. Serial w reżyserii Krzysztofa Szmagiera powstawał przez ponad 10 lat, pierwsze odcinki zostały wyprodukowane w 1976 roku. Dzięki temu można dziś zobaczyć jak przez lata zmieniała się PRL-owska rzeczywistość, choć trzeba zaznaczyć, że „07 zgłoś się” wniósł powiew zachodniego świata do siermiężnego PRL-u. I tak na ekranie pojawiała się coca-cola, butelki Johnnie Walkera czy woda kolońska Old Spice.

„07” to numer wywoławczy Borewicza w łączności radiowej MO, kojarzony z kryptonimem agenta Jamesa Bonda. I choć twórcy serialu nie potwierdzali, że inspirowali się postacią „007”, skojarzenia są oczywiste. Tak jak w serii o Jamesie Bondzie, Borewicz znakomicie radzi sobie z najtrudniejszymi śledztwami, a do dyspozycji ma „gadżety” z najwyższej PRL-owskiej półki: Fiata 125p, Poloneza, a nawet milicyjny helikopter, dzięki którym możliwe są brawurowe pościgi.

Każdy odcinek to inne śledztwo i inny romans. Nasz bohater, pomimo powierzchownej szorstkości, był uosobieniem współczesnego amanta. Wśród pań, które uległy urokowi błyskotliwego milicjanta znalazły się m. in. Grażyna Szapołowska, Grażyna Barszczewska i Laura Łącz. Milicjantów z Komendy Stołecznej zagrali: Zdzisław Tobiasz (major Wołczyk), Zdzisław Kozień (porucznik Zubek), a Ewa Kuzyk-Florczak wcieliła się w postać sierżant Ewy Olszańskiej. W serialu oprócz stałej obsady pojawiła się plejada polskich aktorów: Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Ewa Dałkowska, Jan Machulski, Dorota Stalińska, Grażyna Wolszczak, Leon Niemczyk i wielu innych.

Klimat serialu tworzy muzyka autorstwa Włodzimierza Korcza z charakterystycznymi motywami przewodnimi: wokalizą Grzegorza Markowskiego oraz solo na saksofonie w wykonaniu Henryka Miśkiewicza.

Na serial „07 zgłoś się” w najwyższej jakości obrazu i dźwięku TVP HD zaprasza od 6 października o godz. 21:35. Serial emitowany po dwa odcinki.