„Wygrany”
"Wygrany" to film o szukaniu swojego miejsca w życiu (materiały promocyjne)

Młody amerykański pianista polskiego pochodzenia, porzuca nagle swój świat wielkich koncertów i konkursów pianistycznych. Próbuje na nowo ułożyć sobie życie w zupełnie nowym otoczeniu.

Oliver Linovsky (Paweł Szajda), młody lecz już jeden z najbardziej obiecujących pianistów świata, przechodzi życiowy kryzys. Na jego świetnie się zapowiadającej karierze cieniem kładzie się porażka w Konkursie Chopinowskim, w opinii wielu znawców niesprawiedliwa. Jednak w kolejce do artystycznej sławy i pieniędzy liczą sie przede wszystkim zwycięstwa w prestiżowych imprezach, a nie faktyczny talent i interpretacyjna wirtuozeria.

Linovsky, zaszczuty przez despotyczną matkę (Grażyna Barszczewska) i wyrachowanego agenta, jedyne oparcie znajduje w żonie. Jednak kiedy i ta odchodzi, świat wali mu się na głowę. Pianista wywołuje skandal, niespodziewanie przerywając europejskie tournée podczas koncertu we Wrocławiu. Wściekli organizatorzy cofają mu rezerwację w hotelu. Na bilet powrotny do Stanów też nie ma co liczyć, tym bardziej, że jego karta kredytowa nagle staje się nieaktywna.

Pochodzący z Polski, lecz od lat mieszkający za oceanem Linovsky słabo zna język Mickiewicza i Żeromskiego, nie mówiąc już o wrocławskich realiach. Na szczęście w barze przypadkiem spotyka Franka (Janusz Gajos), emerytowanego profesora matematyki, nałogowego gracza na wyścigach konnych. Między starzejącym się, samotnym mężczyzną a wirtuozem fortepianu niespodziewanie rodzi się, chwilami trudna i szorstka, lecz szczera przyjaźń.

Wśród znajomych profesora jest też piękna Kornelia , której Oliver wyraźnie się podoba. Pod wpływem Franka i Kornelii, Linovsky po raz pierwszy zaczyna szukać swego własnego, a nie narzuconego przez innych, miejsca w życiu. Jednak dawni znajomi nie dają o sobie zapomnieć. Pewnego dnia, w dość zaskakujących okolicznościach, Oliver spotyka profesora Karloffa (Wojciech Pszoniak), osobę niezwykle wpływową w muzycznym światku. Owocem spotkania jest „propozycja nie do odrzucenia”. Jeśli Linovsky się zgodzi za cenę własnej wolności i uczciwości wróci na pianistyczny szczyt.

(THE WINNER) Dramat obyczajowy, 112 min, Polska/USA 2011
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Saniewski
Zdjęcia: Piotr Kukla, Piotr Sobociński jr
Muzyka: Carlos Libedinsky
Obsada: Paweł Szajda, Janusz Gajos, Grażyna Barszczewska, Wojciech Pszoniak, Marta Żmuda Trzebiatowska, Wenanty Nosul, Andrzej Krukowski, Peter J. Lucas i inni.

EMISJA W TVP HD: Niedziela, 19 lutego, godz. 22:00