„U Pana Boga za piecem”
"U Pana Boga za piecem" (fot. TVP)

W Królowym Moście, miasteczku na Białostocczyźnie życie toczy się niespiesznie i spokojnie, a nad wszystkim czuwa proboszcz i Najświętsza Panienka. Ciepła komedia „U Pana Boga za piecem” to pierwsza część trylogii filmowej Jacka Bromskiego zawierająca także „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

.

Ładu pilnują tu na równi komisarz policji i miejscowy proboszcz. Porządek ten jednak zostaje zburzony pojawieniem się pewnego dnia młodej Rosjanki Marusi, okradzionej przez bandę napadającą autobusy jadące zza Buga. Ponieważ dziewczyna jest głównym świadkiem napadu, komisarz policji w Królowym Moście postanawia na pewien czas zatrzymać ją w miasteczku. Proboszcz umieszcza Marusię w domu młodego organisty Witka, któremu natychmiast dziewczyna wpada w oko. Marusia nie czeka biernie na rozwój wypadków: widząc nieudolność miejscowego komisarza, postanawia sama odzyskać zrabowane przez bandytów pieniądze, a w obliczu wielkiej nieśmiałości Witka, skłania go do romantycznego wyznania miłości.

Film fabularny telewizyjny, 95 min, Polska, 1998
Reżyseria: Jacek Bromski
Scenariusz: Zofia Miller
Obsada: Ira Łaczina, Jan Wieczorkowski, Krzysztof Dzierma, Andrzej Zaborski, Ania Janowska, Artur Krajewski, Alicja Bach, Iwona Szczęsna, Eliza Krasicka, Małgorzata Płońska, Mieczysław Fiodorow, Ewa Sierzputowska, Babiker Artoli, Władimir Abramuszkin, Alicja Butkiewicz

EMISJA W TVP HD: piątek, 12 października, godz. 00:25