„Ostatnia akcja”
Dawni powstańcy znów chwytają za broń (fot. TVP)

Uczestnicy powstania warszawskiego, teraz już w podeszłym wieku, w swojej „ostatniej akcji” postanawiają stawić czoła całkiem nowemu wrogowi. Tym razem dawni towarzysze broni muszą pokonać mafię, która działa bezkarnie, chroniona przez skorumpowanego policjanta.

.

Do Warszawy przyjeżdża Zygmunt Zuber (Jan Machulski), dawny powstaniec o pseudonimie „Małolat”. Spotyka się z kolegami na uroczystości odnowienia przysięgi małżeńskiej swojego dowódcy. Nagle dowiaduje się, że jego wnuk został dotkliwie pobity przez ludzi mecenasa Szaro (Piotr Fronczewski), szarej eminencji przestępczej stolicy.

Zuber zirytowany bierną postawą policji i tchórzostwem syna, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wypowiada wojnę mecenasowi Szaro. Skrzykuje niedobitki dawnego powstańczego oddziału. Na wieść o akcji odwetowej starzy i schorowani towarzysze broni nagle odzyskują siły. Do oddziału dołączają chorąży „Goga” (Barbara Karfftówna), „Kotek” (Marian Kociniak), „Czujny” (Lech Ordon) oraz dawny AL - owiec „Władek” (Wojciec Siemion).

Do walki z tak niebezpiecznymi bandytami muszą stanąć uzbrojeni. Wykopują broń, która przeleżała w ogródku od końca wojny. Potajemnie obserwują mecenasa Szaro i jego ludzi. Cennych informacji udziela kolegom „Władek”, który pracuje u przestępców jako stróż. Mecenas Szaro oficjalnie zajmuje się handlem antykami, szczególnie fascynuje się jajkami Fabergé. Zuber postanawia wykorzystać słabość szemranego biznesmena do drogocennych cacek. Obmyśla skomplikowaną intrygę, w wyniku której złoczyńca ma trafić za kratki.

Komedia sensacyjna, 87 min, Polska 2009
Reżyseria:
Michał Rogalski
Scenariusz: Krzysztof Rak, Michał Rogalski
Obsada: Jan Machulski, Marian Kociniak, Barbara Krafftówna, Alina Janowska, Lech Ordon, Witold Skaruch, Piotr Fronczewski, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Małgorzata Potocka, Janusz Chabior, Piotr Nowak, Karolina Gorczyca i inni.

EMISJA W TVP HD: Piątek,15 czerwca, godz. 22:45