„Zawrócony”
Tomasz Siwek ma szpiegować swoich kolegów z pracy (kadr z filmu)

Cztery miesiące przed tragicznymi wydarzeniami w kopalni „Wujek”, członek PZPR zostaje wysłany na manifestację Solidarności. Nieoczekiwanie całkowicie zmienia front. Znakomita gorzka komedia Kazimierza Kutza osadzona w śląskich realiach stanu wojennego.

Tomasz Siwek (Zbigniew Zamachowski) pracuje w śląskiej elektrociepłowni, rozwożąc wodę sodową wśród robotników. Jest członkiem PZPR, więc partyjny zwierzchnik namawia go do szpiegowania kolegów z „Solidarności” podczas wiecu w Katowicach. Tomek bez zbytnich oporów wyraża zgodę. W nagrodę czekają go wczasy w Bułgarii. Poza tym, jako chłop z pochodzenia, nie czuje zbytniej więzi z wielkomiejskim proletariatem.

Niestety, w czasie manifestacji Siwek daje się porwać nastrojowi chwili i zapomina o swoim zadaniu. Zaczyna wspólnie z innymi śpiewać „My chcemy Boga” i staje się ofiarą milicyjnego pościgu. Z niedoszłego konfidenta przeobraża się niemal w opozycjonistę. Konsekwencje nie każą na siebie długo czekać - następnego dnia zostaje aresztowany.

Kazimierz Kutz nakręcił „Zawróconego” w oczekiwaniu na fundusze na dokończenie dramatu „Śmierć jak kromka chleba” o masakrze górników w kopalni „Wujek”, napisał scenariusz gorzkiej komedii, również osadzonej w śląskich realiach stanu wojennego. Akcja filmu toczy

W 1994 roku film został nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Zbigniew Zamachowski (odtwórca postaci Tomka) otrzymał nagrodę za główną rolę męską, a Jan Kanty Pawluśkiewicz za muzykę. Film zebrał także laury na festiwalach w Berlinie, Moskwie i Utrechcie.

Groteska polityczna, 79 min, Polska 1994
Scenariusz i reżyseria: Kazimierz Kutz
Zdjęcia: Wiesław Zdort
Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz
Obsada: Zbigniew Zamachowski, Marek Kondrat, MarekFrąckowiak, Stanisław Górka, Henryk Bista, Zofia Rysiówna, AnnaWaszczyk, Leszek Zduń, Monika Bolly, Krzysztof Janczar, RyszardJabłoński, Lech Ordon, Jerzy Słonka i inni

EMISJA W TVP HD: Piątek, 17 sierpnia, godz. 23:50