Nocne maratony z kultowymi serialami
"Polskie drogi"

W każdy piątek i sobotę wieczorem na widzów TVP HD czekają bohaterowie niezapomnianych polskich seriali. Wiosną zapraszamy na spotkania z bohaterami seriali "Polskie drogi", "Daleko od szosy", „Czarne chmury”, „Prokurator”, "Instynkt" i “Nowa".

„Polskie drogi” (1976-1977)

Wielokrotnie nagradzany, jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przedstawiający codzienność hitlerowskiej okupacji. Zapraszamy na wielowątkową opowieść o losach Polaków w czasie II wojny światowej przedstawioną za pomocą wykreowanych bohaterów Wojska Polskiego. W rolach głównych występują: Karol Strasburger („Wielki Szu”, „Noce i dnie”, „Kolumbowie”) jako Władysław Niwiński, Kazimierz Kaczor („Układ zamknięty”, „Alternatywy 4”, „Potop”) jako Leon Kuraś. Serial „Polskie drogi” wyreżyserował Janusz Morgenstern (1922-2011).

„Daleko od szosy” (1976)

Obraz przedstawia historię awansu społecznego i ceny, jaką trzeba za niego zapłacić. Bohater serialu, Leszek, to zwykły wiejski chłopak, prosty i bez wykształcenia. Pomaga rodzicom w gospodarstwie, a w wolnym czasie chodzi z kolegami na piwo i podrywa dziewczyny na wiejskich zabawach. Jednak od kolegów różni go to, że chciałby w życiu coś zmienić… W rolach głównych występują: Krzysztof Stroiński („PitBull”, „Anatomia zła”, „Rysa”) jako Leszek Górecki, Sławomira Łozińska („Dług”, „Alternatywy 4”, „Supermarket”) jako Bronka, Irena Szewczyk („Milion za Laurę”, „Rzeczpospolita babska”, „Przygoda z piosenką”) jako Ania Popławska. Reżyserem serialu „Daleko od szosy” jest Zbigniew Chmielewski.

„Czarne chmury” (1973)

Polski kostiumowy miniserial przygodowy z gatunku „płaszcza i szpady” w reżyserii Andrzeja Konica. Serial opowiada o dramatycznej walce o utrzymanie Prus Książęcych przy Polsce w drugiej połowie XVII wieku. Ziemie te pozostawały w lennej zależności od Rzeczypospolitej od 1525 r., kiedy to Albrecht Hohenzollern sekularyzował państwo zakonne i złożył w Krakowie hołd królowi polskiemu. W XVII wieku na mocy traktatów welawsko-bydgoskich Prusy przypadły elektorowi brandenburskiemu. Osnową scenariusza serialu stały się burzliwe dzieje pułkownika Ludwika Kalkstein-Stolińskiego, który stanął na czele opozycji przeciwko elektorowi Fryderykowi Wilhelmowi. W rolach głównych występują: Leonard Pietraszak („Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Listy do M.”, „Vabank”, „Kingsajz”) jako Pułkownik Krzysztof Dowgird, Ryszard Pietruski („Skąpani w ogniu”, „Psy”, „Rejs”, „Alternatywy 4”) jako Kacper Pilch, Anna Seniuk („Kardiogram”, „Potop”, „Konopielka”, „Europa Europa”) jako Magda Domaradzka.

„Prokurator” (2015)

Polski serial kryminalny, ukazujący z bliska pracę prokuratora i partnerującego mu policjanta. Tytułowy prokurator, Kazimierz Proch, wraz ze swoim partnerem, policjantem Witoldem Kielakiem, rozwiązują kolejne zagadki kryminalne. Jednocześnie próbują rozwikłać rodzinną tajemnicę od lat dręczącą Procha. Choć to zawodowcy i perfekcjoniści, którzy są w stanie doprowadzić do końca każdą z kryminalnych spraw, życie prywatne obu mężczyzn popada w kompletną ruinę. Czy uda im się pokonać demony przeszłości i zacząć układać nową, lepszą przyszłość? W rolach głównych występują: Jacek Koman („Spirited”, „Wielki Gatsby”, „Moulin Rouge!”) jako prokurator Kazimierz Proch, Wojciech Zieliński („Chrzest”, „Służby specjalne”, „Nie opuszczaj mnie”) jako Komisarz Witold Kielak, Dorota Kolak („Chce się żyć”, „Zabawa zabawa”, „Zjednoczone stany miłości”) jako Janina Chorko, szefowa Prokuratury Rejonowej, Reżyserami serialu „Prokurator” są Jacek Filipiak („Zerwany”, „Bidul”, „Świadek koronny”) i Maciej Pieprzyca („Chce się żyć”, „Jestem mordercą”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”).

„Instynkt” (2011)

Współczesny serial kryminalny, z intrygującą kobiecą bohaterką w roli głównej, z podwójną tajemnicą: w każdym odcinku zostaje rozwikłana zagadka zbrodni, a kolejne epizody zbliżają nas do poznania tajemnicy głównej bohaterki. Anna Oster to tajemnicza i atrakcyjna pani komisarz z wydziału dochodzeniowo-śledczego stołecznej komendy policji. Dzięki swemu wyjątkowemu instynktowi komisarz Oster rozwiązuje, wraz ze swoim młodszym partnerem, Piotrem Tarkowskim, skomplikowane zagadki kryminalne. Co kryje przeszłość pani komisarz? Jakie wydarzenia zaważyły na jej życiu? W rolach głównych występują: Danuta Stenka(„Boża podszewka”, „Nigdy w życiu”, „Pragnienia miłości”) Komisarz Anna Oster, Paweł Królikowski („Niezwykła podróż Baltazara Kobera”, „Powrót Wabiszczura”, „Ludożerca”) jako Inspektor Jan Rogoż, Szymon Bobrowski („Demony Wojny wg. Goi'”, „Prawo Ojca”, „'Karol. Człowiek, który został Papieżem”) jako Podkomisarz Krzysztof Tarkowski. Reżyserem serialu „Instynkt” jest Patryk Vega.

„Nowa (2010)”

Serial o pracy policjantów, którzy rozwiązują zagadki tajemniczych morderstw, porwań i oszustw. W działaniach wspomagają ich technicy kryminalistyki, prokuratorzy i inspektorzy, a także zawodowy negocjator. Główny wątek koncentruje się wokół zmagań młodej absolwentki szkoły policyjnej w Szczytnie, Ady Mielcarz, z trudną rzeczywistością pracy w komendzie stołecznej policji. Ada trafia na staż do jednego z najlepszych zespołów wydziału kryminalnego kierowanego przez inspektor Paulinę Barską. Młoda bohaterka musi udowodnić, że pasuje do tego grona. Ada zostaje przez inspektor Barską przydzielona do zespołu komisarza Macieja Wolskiego. Wolski nie akceptuje jej, traktuje jak intruza, uważając, że walka z przestępczym światem to domena mężczyzn. Chętnie by się jej pozbył i zaangażował swojego przyjaciela. Nie odważy się jednak przeciwstawić decyzji szefowej. W rolach głównych występują: Małgorzata Kożuchowska jako inspektor Paulina Barska, Marcin Bosak jako komisarz Maciej Wolski, Szymon Bobrowski jako inspektor Andrzej Radwan. Reżyserem serialu „Nowa” jest Tomasz Szafrański („Diabeł”, „Klub Włóczykijów”, „Od pełni do pełni”).

Zapraszamy w każdy piątek i sobotę po godzinie 23:00.

reklama
reklama