NOWOŚĆ! "Vito odkrywa Polskę" w każdą niedzielę o 11:50
"Vito odkrywa Polskę"

Vito Raho - rodowity Włoch i zapalony podróżnik, jeździ po całym świecie w poszukiwaniu wymarzonego dla siebie miejsca. Czy znajdzie je w Polsce? O tym przekonamy się w wyjątkowej serii „Vito odkrywa Polskę” od 7 stycznia do 24 lutego 2024 r., w każdą niedzielę o godz. 11:50, tylko w TVP HD.

Vito Raho to ciekawy świata i głodny wrażeń podróżnik. Urodził się w Apulii, regionie południowych Włoch, ale z wyboru jest obywatelem świata. Jako uzdolniony lingwistycznie fotograf i przewodnik turystyczny uosabia typ niespokojnego ducha, wędrującego z kraju do kraju. Na jego podróżniczym szlaku nie mogło zabraknąć Polski z całą gamą unikalnych tradycji i obyczajów.

Swoją ośmioetapową wyprawę rozpocznie od serca Górnego Śląska, Katowic, gdzie górnicze tradycje mieszają się z wypełnioną szklanymi biurowcami nowoczesnością. Następnie przeniesie się na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Ta bajeczna kraina z pewnością zauroczy niejednego wspinacza, ale czy chwyci za serce włoskiego podróżnika? Położony niedaleko Kraków przybliży wiekową historię polskich królów, a smocza jama uraczy najprawdziwszymi legendami. Po takiej dawce emocji nie pozostaje nic innego, jak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Tutaj Włoch poczuje silny wiatr południowo-wschodnich rubieży Polski. Spróbuje też jazdy na huculskim koniu. Z kolei w Dolinie Dunajca pozna smak regionalnego napoju Dionizosa i przekona się, że polska winorośl spokojnie może konkurować z jej włoską siostrą.

Nie tracąc czasu, Vito skieruje swe kroki w stronę wyjątkowego w skali światowej, renesansowego Zamościa. W cieniu krużganków skosztuje cebularza - lokalnego specjału, który jest w stanie skusić smakoszy o najbardziej wysublimowanych podniebieniach. Dziewiczą naturę niestrudzony podróżnik spotka nad Bugiem. Ta dzika, graniczna rzeka może okazać się na tyle pociągająca, że to właśnie tutaj odnajdzie swe szczęście. Ostatnim przystankiem na trasie odkryć będzie Warszawa. Europejska stolica, z historią jedyną w swoim rodzaju, pokaże włoskiemu obieżyświatowi zaskakujące oblicze, udowadniając, że nie tylko Rzym ma wiele do zaoferowania.

Pełna przygód wędrówka po Polsce pozwoli nam spojrzeć na nasz kraj oczami obcokrajowca, by na koniec przywołać stare porzekadło: „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Premierowe odcinki „Vito odkrywa Polskę” w każdą niedzielę o godz. 11:50, od 7 stycznia tylko w TVP HD.

reklama
reklama